نوروفیدبک برای بهبود کیفیت زندگی و عوارض درمانی شیمی‌درمانی

نوروفیدبک برای بهبود کیفیت زندگی و عوارض درمانی شیمی‌درمانی

Spread the love

پژوهشگران دانشگاه تگزاس، و دانشگاه مونت مرسی در ایالات متحده امریکا در پژوهشی که برای اولین بار صورت گرفته است به برسی تاثیرات نوروفیدبک بر کاهش آسیب‌های اعصاب پیرامونی (PNS)، که یکی از عوارض جانبی شیمی‌درمانی است، پرداختند. تاکنون نوروفیدبک تنها بعنوان مکملی برای درمان اختلالات روانی، بویژه اختلالاتی چون ADHD، موارد مقاوم به روان/دارودرمانی، و بهبود عملکرد ورزشکاران به کار رفته بود. با توجه به تخریب اعصاب محیطی و پیرامونی (PNS) در شیمی درمانی، توانبخشی عصبی به عنوان امری جالب توجه و ضروری در چرخه درمان بیماران تحت درمان شیمی درمانی، محسوب می شود.

🔬در این پژوهش آزمایشی طولی، ۷۲ فرد تحت شیمی‌درمانی در دوره ۲۰ جلسه ای نوروفیدبک EEG قرار گرفتند. شاخص‌های درد، نشانه‌های‌مرضی سرطان، کیفیت زندگی، خواب، و خستگی بعنوان پیش‌آزمون، پس‌آزمون و پیگیری ۱ و ۴ ماهه به کار رفتند.

📊نتایج نشان دادند:

  1. EEG-NFB به شکل معناداری در کاهش دردهای بیماران مبتلا به سرطان موثر است.
  2. نوروفیدبک EEG در کاهش نشانه‌های مرضی سرطان همچون کرختی، شدت نشانه‌های مرضی، تداخل نشانه‌های مرضی، کارکرد بدنی، سلامت عمومی و خستگی تاثیر بسزایی دارد.
  3. نوروفیدبک EEG منجر به افزایش کیفیت زندگی و کاهش خستگی پس از اتمام درمان می شود.
  4. بنظر می رسد کاربرد EEG-NFB به مدت ۲۰ جلسه می‌تواند عوارض منفی شیمی درمانی را برای بیماران به شدت و برای طولانی مدت کاهش دهد.

 

لینک منبع پیشنهادی برای مطالعه بیشتر 👇🏻(further reading)👇🏻
https://doi.org/10.1016/j.jpainsymman.2018.01.010

✅(در صورت جذابیت و علاقمندی به موضوع، مطلب را برای دیگران نیز بازنشر فرمایید).

📢کانال تلگرام
🍃🌹🌸💐🌸🌹🍃
https://t.me/DrAmirMohammadShahsavarani

بازدیدها: 127

دیدگاهتان را بنویسید