تاثیر سبک‌های فرزندپروری والدین بر شکل‌گیری شخصیت فرزندان

تاثیر سبک‌های فرزندپروری والدین بر شکل‌گیری شخصیت فرزندان

Spread the love

پژوهشگران دانشگاه پنسیلوانیا ایالات متحده امریکا در گزارشی که به تازگی منتشر شده است به بررسی پویایی‌های روانشناختی در تاثیر سبک‌های فرزندپروری والدین و تاثیرات آنها بر شکل گیری خلق‌ و خو و صفات شخصیتی فرزندانشان پرداختند.

📚نتایج این پژوهش مروری نشان دادند:

الف)

 • در حال حاضر بهترین رویکرد تبیینی شخصیت مدل ۵عاملی (FFM) است که شامل عامل‌های روان‌رنجورگرایی (N)، بررون‌گرایی (E)، گشودگی‌به‌تجربه (O)، دلپذیربودن (A) و وظیفه‌شناسی (C) است.
 • مدل‌های خلق و خو متمرکز بر دوره‌های اولیه و حیاتی رشد، تفاوت‌های فردی و فیزیولوژیک در افراد و تاثیرات آن بر رشد آتی شخصیت هستند.
 • در بررسی خلق و خو، تحریک‌پذیری هیجانی، رفتار، حرکات، و نظام‌های فیزیولوژیک بعنوان واکنش‌پذیری فرد مطرحند. بعد دیگر خلق و خو، خودتنظیمی، شامل افزایش یا کاهش فعالیت واکنش‌پذیری بر اساس فرآیندهای توجه، بازداری، رویکرد/اجتناب، و کارکردهای اجرایی است.
 • خلق و خو از طریق پردازش‌های نزولی (کنترل خودآگاه) تنظیم‌کننده بروز هیجانات مثبت و منفی بوده و به شکل گیری شخصیت در نوجوانی و بزرگسالی منجر می شود.
 • والدین از طریق ژنتیک نقش مستقیمی در شکل گیری خلق و خو و شخصیت فرزندان خود دارند. همچنین، محیط‌ زندگی فرزند که والدین فراهم می آورند، سبک فرزندپروری والدین و نیز محیط اجتماعی دوره کودکی اول، نقش بسیار مهمی در شکل دهی شخصیت فرد دارند.
 • تاثیر سبک‌های فرزندپروری در حقیقت شیوه‌های والدین برای پاسخگویی به هیجانات مثبت و منفی فرزندان، کمک به آنها برای بروز هیجانات، و نیز شکل‌دهی به سیستم‌های کنترل خودآگاه هستند.

ب)

 • دو بعد گرمی/صمیمیت و کنترل، در سبک فرزندپروری بسیار مهم هستند:
  🔆هرچه والدین با فرزندان خود صمیمی‌تر بوده و پاسخگویی بیشتری به نیازهای واقعی آنها داشته باشند، فرزند هیجانات مثبت بیشتری از خود نشان می دهد.
  🔆🔆 هرچه والدین بیشتر از سیستم حمایت، و هدایت و شکل دهی رفتاری (بجای پرخاشگری، تنبیه، و فشار) استفاده کنند، استقلال و خودمختاری فرزندان در آینده بیشتر خواهد شد.
 • خلق و خوی فرزند نیز تاثیر متقابلی در نحوه تعامل والدین و سبک فرزندپروری آنها دارد. هرچه سیستم هیجانات منفی کودک بیشتر فعال باشد، به احتمال بیشتری والدین سبک فرزندپروری سرد و کنترل کننده خواهند داشت.
 • برای اصلاح و بهبود ساختارهای شخصیتی فرزندان و نسل‌های آتی، لازم است حتماً به افراد پیش از بچه‌دارشدن، مهارت‌های دهگانه زندگی، مهارت‌های همسرداری، و سبک‌های فرزندپروری آموزش داده شود.
 • والدین با تمرین و پیگیری سبک فرزندپروری قاطع‌ و اطمینان‌بخش، میتوانند بر هیجانات منفی خود و کودکشان غلبه نموده و در فرزندان خود شخصیتی مستقل، خودمختار و مثبت ایجاد نمایند.

لینک منبع پیشنهادی برای مطالعه بیشتر 👇🏻(further reading)👇🏻

✅(در صورت جذابیت و علاقمندی به موضوع، مطلب را برای دیگران نیز بازنشر فرمایید).

📢کانال تلگرام
🍃🌹🌸💐🌸🌹🍃
https://t.me/DrAmirMohammadShahsavarani

بازدیدها: 170

دیدگاهتان را بنویسید